Rabu, 27 April 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało bieg��ym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub od razu obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenie plastykowe na plot i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na ogrodzenia z plastiku na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas wielorakie kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki PVC stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na sztachety PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także balaski z Winylu na plot i furtkę sztachetowa konstruuje się z kamieni przeróżnego obrysu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kawałków o nierównych kształtach, powinno się je odpowiednio dobierać tzn. tak, tak aby forma każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenia PCV z Katowic z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar